POHÁR MĚSTA BAKOVA N/J

O závodech

Pravidelné cyklistické závody pro mládež jsme v Bakově nad Jizerou začali pořádat v roce 2006. Hlavním motivem tehdy byla skutečnost, že ačkoliv popularita cyklistiky – obzvláště té horské – v naší zemi rostla a závodů raketově přibývalo, téměř nikdo se nevěnoval cyklistice dětské, ať už na klubové úrovni či na úrovni pořádání závodů. Dětské závody tak byly nutným zlem, se kterým si organizátoři poradili vykolíkováním několika zatáček na louce, aby pak do závodu pustili společně děcka i s několikaletým věkovým rozdílem. Ber nebo nech být.

V Bakově jsme se naopak zaměřili na pořádání toliko mládežnických závodů, kterým jsme chtěli dát punc a pořadatelskou kvalitu minimálně na úrovni špičkových závodů pro dospělé a tím také přitáhnout k tomuto sportu jak již sportující děti, tak děti – jak my říkáme – ze sídliště, jejichž rodiče po závodech nejezdí a které by tak jinak neměly možnost k něčemu podobnému přičuchnout.

Při prvním ročníku, který se konal v areálu V Podstrání, nás šokoval zájem veřejnosti s účastí cca 200 dětí. Od druhého ročníku jsme tak místo závodu přesunuli do prostornějšího zázemí Volnočasového areálu (bývalé koupaliště). Počínaje třetím ročníkem začal počet závodníků atakovat číslo 500, což bylo zhruba na limitu pořadatelských možností. Díky trvalé přízni sponzorů se nám podařilo v celé historii závodu udržet bezplatný start pro všechny děti a přitom nabídnout špičkovou organizační kvalitu a zpracování výsledků a také spoustu doprovodných exhibicí, účast výjimečných hostů, ale také třeba i přímý přenos závodu na velkoplošnou obrazovku.

S postupem let se zvyšovala i kvalita ostatních cyklistických závodů v České republice stejně jako práce s mládeží. A to až do té míry, že dnes sledujeme až jakousi profesionalizaci dětské cyklistiky. Obrovské peníze vložené rodiči do vybavení, tréninkové plány a vysoký tlak na výsledky, a to i u dětí poměrně nízkého věku. Zda je to dobře, neumíme říci, jen máme pocit, že se v tom všem paradoxně ztrácí ta úplně původní myšlenka, s níž jsme závody pořádat začínali – přitáhnout ke sportu běžné děti, ty „děti ze sídliště“. Ty totiž už v běžných závodech pro mládež opět své místo nenacházejí. A týká se to dokonce i jinak sportujících dětí, které se jen nezabývají cyklistikou naplno.

Z těchto důvodů jsme se v roce 2020, u příležitosti 15. ročníku našich závodů, rozhodli tvář závodu radikálně proměnit. Pro nejmladší kategorie do 6 let ještě ponecháváme klasický formát závodu s hromadným startem. U starších kategorií pak přicházíme s novým formátem MTB duatlonu dvojic. Mladší děti závodí ve dvojici s dospělým, starší děcka pak tvoří dvojice mezi sebou. Důvod je prostý. Chceme posílit týmového ducha a do závodění vnést více zábavy. Také chceme každému účastníkovi nabídnout více závodního času a méně stresu. Zakomponováním dospěláků do dvojic bychom rádi posílili rodinnou sounáležitost. A větší pestrostí soutěžních disciplín chceme dát šanci na úspěch i těm, kdo možná nemají takovou fyzičku, ale dost možná vynikají všestranností. Nechceme se honit za čísly účastníků ani za pochvalami týmů, chceme jenom bavit děti, vaše děti a také naše děti.

Kdo stojí za organizací Poháru města Bakova nad Jizerou?

Podnik je organizován spolkem Bike&Ski Bakajda, který vznikl ze dvou jednoduchých důvodů: jako amatérský sportovní oddíl zabývající se - závodně i rekreačně - horskou cyklistikou a jako organizace každoročně připravující Pohár města Bakova. Oddíl má několik desítek členů, přičemž v samotný závodní den se do organizace zapojuje na 70 dobrovolníků.

Start v závodě zdarma je umožněn díky vytrvalé přízni našich podporovatelů, z nichž někteří jsou s námi od prvních ročníků. Mezi ty největší patří město Bakov nad Jizerou, v posledních letech pak především Generali Česká pojišťovna.